fbpx

Jeśli obejrzałeś już kilka, kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt domów. Prawdopodobnie masz już spore rozeznanie, co jak i za ile możesz kupić. Pewnie zwróciłeś również uwagę na domy, określane jako non-standard construction. Najczęściej wzmiankę o tym znajdziesz w ogłoszeniu, a jeśli nie, wtedy warto dopytać agencję o szczegóły.


Klasyczny brytyjski dom jest konstrukcji standardowej, gdy zbudowany jest z cegły lub ewentualnie kamienia plus dachówka na dachu. Wszystko poza tym podchodzi pod non-standard, czyli niestandardowe.

O Co Chodzi?

Wszelkiego rodzaju wariacje betonowe, żelbetonowe, drewniane, domy budowane na stalowej, bądź drewnianej ramie, ściany lub konstrukcje z blachy itd to wszystko jest właśnie non-standard. Ściany i szkielet domu to jedno, do tego dochodzi również dach. O ile dach pokryty strzechą nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, to płaski dach, ku zdziwieniu również wskazuje na niestandardową konstrukcję. Oczywiście w klasycznym budownictwie znajdziesz również elementy drewniane jak np deski podłogowe czy stelaż dachu, natomiast chodzi tu o główną konstrukcję budynku.


W czym problem? zapytasz.. Otóż w sporym uproszczeniu klasyczna zabudowa jest równoznaczna z większym bezpieczeństwem. Drewniana jest bardziej podatna na pożary i próchnienie. Betonowa w zależności, od tego, jakiej technologii użyto, potencjalnie może się z czasem kruszyć. Płaski dach gorzej odprowadza wodę i stąd większe prawdopodobieństwo zalania. Tak widzi to bank, czyli lender.

Celem lendera jest ograniczenie ryzyka utraty wartości przez nieruchomość. To znaczy, że bank chce mieć gwarancję, że udzielając nam kredytu na np 30 lat, ten dom nadal będzie tam stał. W przypadku non-standard construction ciężko jest przewidzieć trwałość i żywotność materiałów. Zaczęto tak budować dopiero po wojnie, gdy brakowało surowców, a domy trzeba było jakoś stawiać. Zatem historycznie stosunkowo niedługo i stąd problemy z kredytowaniem.

Non Standard Construction, A Kredytowanie

Domy niestandardowe z założenia nie są polecane pod inwestycje, bo ciężko dostać na nie kredyt. Nie jest to jednak niemożliwe. Jeśli liczysz, że kupisz dom zdecydowanie taniej, zrobisz super remont i znacznie podniesiesz wartość nieruchomości, to nie tędy droga. Domy niestandardowe oczywiście też generują wzrosty, natomiast nie będą one tak duże jak przy klasycznym budownictwie. Musisz mieć to na uwadze. Owszem, wiele zależy od ceny wyjściowej nieruchomości. Może się zdarzyć tak, że cena będzie tak atrakcyjna ( może będzie komuś bardzo zależało na sprzedaży..), że zakup okaże się świetną inwestycją.

Jeśli zdecydujesz się na zakup takiej nieruchomości, obowiązkowo warto wziąć usługę building surveyor’a (około £450), czyli rzeczoznawcy, który określi dokładnie stan budynku i jaki non-standard kupujesz. Dlaczego?

Jeśli kupujesz dom, za gotówkę to chcesz mieć pewność, co kryje się w tych ścianach i że po wykonanym remoncie będziesz miał możliwość zakredytować nieruchomość, żeby wyciągnąć kapitał do dalszego obrotu. Tutaj od razu wyjaśniam, building surveyor określi dla Ciebie typ konstrukcji, ale dalej wszelkie szczegóły i możliwości kredytowania uzgadniasz z brokerem.

Non Standard Construction Houses

Jeśli kupujesz na kredyt, bo to też możliwe, oczywiście masz surveyora z banku, ale też mimo wszystko warto skonsultować swoją konkretną sytuację z brokerem, czy wogóle chcesz interesować się takim domem. Pół biedy jeśli na starcie nie możesz kupić nieruchomości, bo rzeczoznawca od razu ją odrzuci. Gorzej jeśli kupisz za gotówkę i będziesz chciał później odsprzedać dom. Potencjalny nabywca będzie mierzył się z tymi samymi problemami co Ty, co automatycznie zawęzi grono kupujących. Dlatego dobrze jest wiedzieć jaki typ non- standard construction zamierzasz kupić.

Ale Jak To Jest Z Tą Wyceną?

Właśnie ze względów kredytowych, a raczej utrudnień z kredytowaniem domy niestandardowe są po prostu tańsze. Zarówno wyremontowane jak i do remontu. Faktycznie już na etapie poszukiwań domu, gdy widzisz fajny duży semi-detached z wyraźnie niższą ceną sprzedażową ( również historycznie- sold prices) możesz się domyślać, że dom może być non-standard construction.

O ile w ogłoszeniu nie ma oficjalnej wzmianki, nie masz znajomego surveyora, który sprawdzi dla Ciebie konkretny adres, to musisz niestety zaufać agencji i vendorowi. Nie zawsze to wystarcza, bo co gdy agencja się np. pomyli?

Światełko W Tunelu

Wimpey no- fines houses, to domy na konstrukcji betonowej. Budowane przez firmę George Wipmey po drugiej Wojnie Światowej aż do 1964r w ramach realizacji programu rządowego zapewniającego domy socjalne dla rodzin. Typowy non-standard construction. Najmniej problematyczny, bo kredytowalny i póki co nic nie zapowiada, by miało się to zmienić. Myślę, że warto to wiedzieć. Zbudowano ich aż 300,000. Być może trafisz kiedyś na taki dom, spodoba Ci się i będziesz chciał go kupić.

No Fines Houses
Wimpey No-Fines

Wimpey no-fines często mają dodatkową warstwę izolacyjną tzw. render finish. Co sprawia, że domy te są wyjątkowo ciepłe, brak w nich wilgoci i można powiedzieć, że przypominają nieco polskie budownictwo. Ponoć niektórzy uważają je nawet za jedne z najbardziej udanych konstrukcyjnie.

Non- Standard Construction? Ściągawka

  • byłe domy socjalne
  • domy zbudowane z innych materiałów niż cegła lub kamień
  • płaski dach
  • domy, które mają duże okna na całej długości
  • duże domy powyżej 6ciu pokoi
  • domy o niższej cenie rynkowej niż jej standardowi odpowiednicy
  • stare domy pow. 100 lat, gdzie naprawa wiąże się z użyciem drogich oryginalnych surowców.

Mój Jest Ten Kawałek Podłogi..

Przy okazji brytyjskiego budownictwa z lat powojennych i problemów z kredytowaniem jest jeszcze coś, o czym warto wspomnieć. Problem skrywa się pod podłogą. Red Ash, bo o nim mowa, to rodzaj siarczanu, którego używano do wypełnień pod betonowymi płytami podłogowymi. Z czasem na skutek wilgoci dochodzi do reakcji chemicznej siarczanu z betonem i podłoga może falować bądź pękać. W skrajnych przypadkach reakcja chemiczna jest tak silna, że potrafi wypychać ściany.

Red Ash dotyczy rejonów pokopalnianych i budownictwa z lat ’45-’70. W czasach powojennych brakowało surowców i nie tylko zaczęto budować domy z innych materiałów niż cegła i kamień, ale też dodawano odpady z kopalni do wypełnień podłogowych. Koszt testu na Red Ash to około 300 funtów, zatem niewiele, bo koszt usunięcia i wymiany już między 5- 10 tys. w zależności od wielkości podłogi. Według mnie zdecydowanie warto, bo przy tak poważnych wadach konstrukcyjnych, żaden bank nie udzieli Ci kredytu na nieruchomość.

Podsumowując

Domy o non-standard construction cieszą się złą sławą i pewnie ze względu na małą wiedzę omijamy je szerokim łukiem. Pewnie dlatego, że ich rodzajów jest bardzo dużo i ciężko wrzucić wszystko do jednego worka. Każdy przypadek wypadałoby jednak rozważać osobno.

Tak samo kwestie kredytowania, zawsze najlepiej dopytać, bądź posiłkować się wiedzą np. surveyor’a i omówić szczegóły zakupu ze swoim brokerem. Nie ważne czy kupujesz dom dla siebie, czy pod wynajem, zawsze sprawdzaj liczby. Przemyśl, czy w przyszłości będziesz chciał odsprzedać dom? Ktoś może mieć podobne obawy lub trudności z kredytowaniem co Ty.

Domy non-standard construction to owszem nieco tańsze domy, często także większe metrażowo. Mogą okazać się również dobrą inwestycją, o ile wiesz, co może kryć się w na przykład w ścianach lub podłodze. Nie oczekuj jednak niebotycznych zwrotów, bo te nieruchomości nie osiągną tak wysokich wycen jak ich standardowe odpowiedniki. Zawsze przy kupnie domu warto zrobić porządne badanie rynku.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

i otrzymuj na swojego maila ciekawe informacje o wyszukiwaniu i inwestowaniu w nieruchomości w UK

Please wait...

Dzięki za zaufanie!