fbpx

Znasz to pytanie? Usłyszałam je w ostatnim czasie dziesiątki razy. Od kolegów inwestorów, którzy mają swoje opinie, ale szukają okazji do żywej dyskusji. Od specjalistów z branży, którzy szukają odpowiedzi dla samych siebie. Od tych wszystkich, którzy planują swoje strategie działania na najbliższe lata.

Mimo, że mam dość krótką odpowiedź w głowie, postanowiłam spytać rodaków, polskich specjalistów na brytyjskim rynku nieruchomości.

Zanim zapytam Ciebie, jakie jest największe wyzwanie w nadchodzących latach odnośnie inwestowania w nieruchomości w UK, zobacz, co o tym myślą osoby prowadzące swoje działalności w branży nieruchomości w Wielkiej Brytanii.

Poniższe wypowiedzi zostały ułożone w porządku alfabetycznym.

„Największą przeszkodą jesteś Ty sam”

Strona: Magdalena.life
Facebook: Magdalena Adigwe
Youtube: Magdalena Adigwe- Inwestycje w nieruchomości w UK

Jedyną przeszkodą dlaczego innym się udaje, a drugim nie jesteś Ty sam, Twoja głowa i nastawienie. To co o sobie myślisz i to jakie masz o sobie zdanie. Jakie masz swoje wyimaginowane przeszkody, które spowodują, że w którymś momencie się poddasz, albo powiesz, że nie warto.

Po drugie jeśli chodzi ogólnie o inwestycje w Wielkiej Brytanii, to jest dużo spekulacji na temat tego, co będzie się działo w przyszłym roku. Mamy pandemię, brexit, mamy zmiany, niestabilna sytuację, przewidywany wzrost bezrobocia, upadek firm- wszystko to będzie na pewno wpływać na rynek. Chociaż większość ludzi zapowiadała, że ceny spadną i będzie kryzys na rynku nieruchomości, po czym ostatnie dane pokazują, że rynek załapał i nadal mamy wzrost. Jest też dużo pieniędzy na rynku i inwestorzy zagraniczni dalej są zainteresowani inwestycjami.

Jeśli ludzie potracą prace, jeżeli firmy upadną, jeżeli nie będą mieli za co płacić i będą na benefitach to oczywiście pewne rzeczy się zmienią i ceny mogą spaść. Jeśli jednak nadal będzie dużo inwestorów z gotówką na rynku ( a tacy są) i wielu inwestorów się przygotowuje do tego, wyciągają kapitał z nieruchomości, robi refinansowania. Wcale aż tak bardzo ceny nie spadną, dla takiego zwykłego Kowalskiego. Oczywiście mówimy ogólnie, bo są miejsca gdzie ceny spadają, gdzie ceny rosną i gdzie są ceny stabilne.

Tak naprawdę jako inwestor- dla nas nie ma znaczenia, czy ceny rosną, czy maleją. Jeżeli kupujemy nieruchomość to kupujemy ją tu i teraz. Czyli moje myślenie zawsze jest takie: krótkoterminowo – patrzę na to, czy nieruchomość jest opłacalna tu i teraz. Czy to, co teraz robię przynosi mi pozytywny cash flow. Czy mam exit strategie, gdyby ta strategia się nie udała to czy nadal na tym zarobię. Czy mogę ją sprzedać, lub wynająć. Sprawdzam to na tu i teraz. Jeśli patrzymy na nieruchomości to patrzymy też długoterminowo – czyli, czy za 10 lat, to że teraz są wysokie czy niskie ceny, wpłynie w jakiś sposób na moją nieruchomość.

Sporym wyzwaniem są również działania rządu. W biznesie, czy w inwestycjach sobie coś wymyślamy, a później rząd wprowadza coś innego i trzeba się w tym odnaleźć. Także zmiany, jakie się dzieją teraz na świecie spowodują trochę przesianie pewnych sektorów.

„Dopóki drukarki pracują wydaje się, że świat wiele się jeszcze nie zmienił”

Strona: Renesans.co.uk
Facebook: Sebastian Derwisiński

Największym wyzwaniem w nadchodzących latach będzie nadążyć z dostarczaniem ludziom wystarczającej ilości mieszkań i domów, gdy powiększy się rozmiar biedy spowodowanej powszechnym brakiem inteligencji finansowej oraz kolosalnym spadkiem wartości plastikowego pieniądza i zdolności ludzi do zaciągania kredytów na własny dom.

Dopóki drukarki pracują wydaje się, że świat wiele się jeszcze nie zmienił, ale jak przyjdzie fala inflacji i bankructw wyłoni się nowy świat, jeszcze większych dysproporcji w podziale kapitału oraz przesunięcie własności majątku w ręce tych, którzy odrobili lekcje z poprzednich kryzysów finansowych, wiedzą jak w realnym świecie wygląda gra w Cashflow i są gotowi na ciekawego finansowego pasjansa. Św. Mikołaj rozdający pieniądze ludziom i biznesom jest zapowiedzią raju dla kredytobiorców, którzy lokują swoje oszczędności w inwestycje w nieruchomości na wynajem długoterminowy i biorą nadal tanie kredyty hipoteczne z niskim oprocentowaniem. Jest zapowiedzią wielkich kłopotów dla tych, którzy kupowali pasywa i brali drogie kredyty konsumpcyjne na luksusowe auta, wille dla siebie do zamieszkania, gadżety, lans.

Największym wyzwaniem inwestora na Wyspach Brytyjskich po Brexicie, który stosuje najbardziej intratne pod względem cashflow strategie typu najem na pokoje będzie otwarcie się na nowy rynek klientów. Polaków będzie ubywać nie tylko ze względu na system punktowy, który wejdzie od 1 stycznia 2021 roku, ale również ze względu na pomysły podwójnego opodatkowania ich dochodów, jeśli w Polsce mają centrum interesów osobistych.

Wyzwaniem będzie utrzymanie rentowności inwestycji w nieruchomości, jeśli wejdą w życie wyższe podatki od nieruchomości czy zysków kapitałowych, co już zapowiadane jest np. przez nowego prezydenta USA. Dotknie to w szczególności inwestorów, którzy uważają flipy za najlepszą formę inwestowania kapitału, ponieważ takie zyski w przeciwieństwie do kapitału pochodzącego z refinansowania są wysoko opodatkowane. Interesy inwestorów, którzy wybrali kredyty odsetkowe są prawie nie zagrożone, aczkolwiek możliwe w przyszłości wysokie stopy procentowe oraz podatki od każdego wynajmowanego pokoju mogą zabić atrakcyjność inwestycji typu HMO. Najlepszą strategią na obecne czasy uważam będą konwersje komercyjne.

„Największe możliwości i okazje inwestycyjne”

Strona: DowbuszProperty.com
Youtube: Dowbusz Property
Facebook: Dawid Dowbusz

Wyzwania pozostają te same bez zmian, a zadałbym pytanie: największe możliwości w nadchodzących latach to możliwość zakupów w atrakcyjnej cenie nieruchomości komercyjnych, a być może i domów rezydenckich, gdzie ludzie mogą zacząć je wyprzedawać, jak skończy się zapomoga państwowa dla firm i osób pracujących a ta musi się w końcu zakończyć, bo państwo nadal dodrukowując w takim tempie pieniądze może wpędzić się w granice szalejącej inflacji. Wyzwaniem dla nowych inwestorów mogą, ale nie muszą być możliwości uzyskania kredytów, które na pewno się pojawią jeżeli banki wyczują niepewną sytuacje na rynku pracy, a ta będzie zależała głównie od tego jakie decyzje podejmie państwo względem zapomóg oraz kolejnych lockdown-ów, których efektem mogą być upadłości biznesów. podsumowując rok 2021 jeżeli na koniec lata rozpocznie się falą bankructw to dla inwestorów na rynku nieruchomości pojawi się wiele okazji inwestycyjncyh.

„Z odpowiednim planem wszystko się da!”

Blog: GrzegorzDudek.net
Facebook: Grzegorz Dudek

Hmmm. Jak dla mnie to finansowanie. Szacunek dla tych, co potrafią pominąć drogi bridging loan i sfinansować kilkadziesiąt K GBP poprzez inne tańsze opcje. Ciężko z tym i trzeba naprawdę się pogłowić, aby to miało ręce i nogi i przy okazji, żeby nie popsuło historii kredytowej i dalszej możliwości inwestowania. Ale z odpowiednim planem wszystko się da!
A w nadchodzących latach wyzwaniem dla mnie jest znalezienie dobrego deala na nagrzanym rynku – serio

” To banki obecnie decydują o rynku”

Facebook: Right Building
Instagram: Right Building

Rozdzielił bym to na kilka aspektów: Zachowanie rządu- czyli jeśli wprowadzą lub rozwiną COVID granty co przedłuży nam to passę nieruchomości oraz ewentualne luzowanie prawa dotyczące konwersji budynków komercyjnych co ułatwia i sprzyja rozwijaniu się tego sektora. Zachowanie się banków to one obecnie decydują o rynku, jeżeli zaczną ograniczać dostępność kredytów przełoży się to na spadającą liczbę kupujących, lecz jednocześnie spowoduje to że sprzedający będą bardziej zmotywowani do sprzedaży na różnego typu opcjach. Oczywiście ten proces zapewne będzie rozłożony na przeciągu kilku lat, co daje pewien czas na reakcję.

„Na szczęście są różne kreatywne sposoby organizowania depozytow”

Facebook: Pawel S Krzek
Instagram: Pawel S Krzek

Obecna sytuacja związana z Koronawirusem spowodowała, iż Bank of England przyjął swoją dotychczasową strategię masowego dodruku waluty, którą stosuje ciągle od kryzysu w 2008r.. Pieniądze te mogą spowodować hiper inflacje, przez co ceny domów w następnych latach będą utrzymywać obecny wysoki poziom, lub najprawdopodobniej wzrosną. Jako iż płace oscylują na podobnym poziomie od 10 lat, spowoduje to problem przy oszczędzaniu pieniędzy na depozyt. Dodatkowo widmo negatywnych stop procentowych wywoła efekt ucieczki kapitału z kont oszczędnościowych w inne aktywa, również nieruchomości, pchając rynki na nowe szczyty.

Na szczęście są różne kreatywne sposoby organizowania depozytów. Jedne z nich to m.in. Prywatni inwestorzy oraz partnerzy JV. Wiele osób działających w innych branżach będzie szukało specjalistów potrafiących obrócić kapitałem w nieruchomościach. Oprócz tego są jeszcze inne rozwiązania aby zebrać kapitał, jak karty kredytowe lub pożyczki. Dzięki kredytom dokonanie kosztownego remontu będzie łatwizną, tym bardziej, iż obecnie rekordowo niskie oprocentowanie sprawia że pieniądze te nie są obciążone kosztami, ponadto długi te dewaluują się z czasem.

„W kierunku deweloperki..”

Facebook: Piotr Maruszak

Moje plany teraz skierowane są głownie w kierunku deweloperki. Zawsze chciałem to robić, a im mniej osób się tym zajmuje, tym większe są możliwości. Trzeba się trochę przyuczyć, ale później jest już dużo łatwiej. Wiec ostatni rok spędziłem na nauce jak znaleźć land pod inwestycje. Obecnie mamy 5 landów na których będziemy budować. Najmniejszy semi-detached, a największy budowa 7 domów. Myślę, że będę się też kierował w kierunku konwersji. Głównie coś, gdzie są wymagane większe prace budowlane. Z zawodu jestem inżynierem, więc to trochę mi ułatwia. Idealnie byłoby prowadzić 5 projektów na raz, czyli jeden się zamyka, inny sprzedaje, inne negocjujemy. Chcemy zbudować firmę deweloperska 🙂 Takie palny, a jak wyjdzie- się zobaczy niedługo 🙂

„Świetna okazja na rozwój i ekspansję”

Strona: SN Accounts.co.uk
Facebook: SN Accounts
Youtube: SN Accounts – Polski Księgowy W UK

Według mnie rok 2021 – będzie bardzo istotny dla wielu inwestorów.
Spodziewamy się wstrzymania inwestycji i dużo trudniejszych warunków kredytowych. W następnych 2 do 5 lat – obawiam się wzrostu fiskalizacji w tym sektorze. Jest to już odczuwalne – jeśli chodzi o ilość kontroli HMRC u wielu Landlordów. Podniesienie podatków, uszczelnienie ich – spowoduje, że wielu inwestorów nie będzie umiało się do tego dostosować. Te czynności podniosą koszty działalności w tym sektorze, co odbije się na cenach wynajmu.
Z drugiej strony – dla świadomego inwestora będzie to świetna okazja na rozwój i ekspansję.

„Warto pamiętać, że mortgage to forma JV z bankiem”

Facebook: Michael Slodczyk

Największe zagrożenie jakie widzę to nieodpowiedzialne ruchy polityków, które niestety nasilają się w ostatnich latach. Spodziewam się kontynuacji trendu eliminowania z rynku landlordów indywidualnych przez nowe podatki, przepisy, kontrole i preferencji dla inwestorów instytucjonalnych. Drugie zagrożenie jest już bardziej przewidywalne, bo powtarza się przy każdym kryzysie, to rola banków. Warto pamiętać, że mortgage to forma JV z bankiem, tylko to bank ma 75% czy więcej udziałów i jak trzeba, bez skrupułów to wykorzysta. W mojej opinii najbliższe lata to okres weryfikacji. Podczas odpływu, widać kto pływał bez majtek.

„Dobrze mieć osobę, która nas pokieruje w osiągnięciu zamierzonych celów”

Strona: VelvetLettings.co.uk
Facebook: Velvet Lettings
Instagram: Velvet Lettings

Osobiście uważam, że każdy krok w nieruchomościach czy biznesach jest wyzwaniem, ponieważ wiąże się z ryzykiem jakie możemy ponieść . Najważniejsze jest analizowanie, planowanie oraz cierpliwość, która może nas uratować przed popełnieniem błędów mających ogromny wpływ na impakt firmy jak i również nasz osobisty (Dobrze jest mieć osobę, która nas pokieruje w osiągnięciu zamierzonych celów). Naszą firmę prowadzimy od roku i nie sądziłam, że aż tak się rozwiniemy. Jednak to dopiero początek .

W przyszłym roku robimy kolejny krok i skupiamy się na tym, co będzie w roku 2021 – dobranie odpowiednich ludzi ekipy jest bardzo kluczowe, zarządzanie gotówka inwestorów jest chyba największym wyzwaniem. Jestem osobą ostrożną i dużo analizuje. Mój mąż działa – uzupełniamy się, uczymy, docieramy. Przed nami wiele wyzwań, jednak jeśli robisz coś rozważnie, świadomie i dajesz wiele od siebie, ryzyko jest dużo niższe i dzięki temu działasz dalej 🙂 Nie wychodzę, za daleko w przyszłość ponieważ sytuacja z COVIDem pokazała, jak życie może się zmienić z dnia na dzień. Trzeba być na bieżąco i działać od razu, umieć dostosować się do sytuacji. Mamy dopiero po 30 lat, a w głowie wiele pomysłów ! Wszystko przed nami ! 🙂

„Wszystko jest kierowane poprzez ruchy rządu i rynek to odzwierciedla”


Facebook: Karol Urbański
Facebook: KAMA Properties

Dla mnie największym wyzwaniem będzie przewidzenie, jak rynek będzie reagował oraz w co w danym czasie i miejscu zainwestować, bo w tym momencie wszystko jest kierowane poprzez ruchy rządu i rynek to odzwierciedla. Pandemia, dodruk pieniądza, przeciąganie kryzysu, wszystkie te składniki mogą wyczarować taki „bigos” po, którym nam wszystkim będzie nie dobrze. Mówię tu o wahaniach cen nieruchomości, oprocentowaniu kredytów hipotecznych oraz potencjalnie nadchodzącej zapaści w sektorze zatrudnienia, co będzie miało kluczowy wydźwięk w popycie, czy to na najem czy zakup nieruchomości rezydenckiej.

Pytanie do Ciebie

To wszystko, a jakie według Ciebie jest Największe Wyzwanie w Nadchodzących Latach Odnośnie Inwestowania w Nieruchomości w UK???

Zostaw swoją wypowiedź poniżej. Najlepsze wypowiedzi zostaną dołączone do tego artykułu 😊

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

i otrzymuj na swojego maila ciekawe informacje o wyszukiwaniu i inwestowaniu w nieruchomości w UK

Please wait...

Dzięki za zaufanie!