fbpx

Gdybym jakieś 10 lat temu wiedziała to, co wiem dzisiaj.. pewnie inaczej potoczyłoby się moje życie. Nie wiem, dlaczego zawsze wybierałam drogę bardziej skomplikowaną albo przynajmniej nie tą co wszyscy. hmm taka Zosia samosia ;p znasz to? Nie zawsze warto wynajdować koło na nowo. Często wystarczy użyć istniejących już rozwiązań i po prostu wprawić to „koło” w ruch. Brak wiedzy, czy zdolności nie jest tutaj problemem, bo większość procesów możesz delegować. Kiedy to zrozumiesz, zrozumiesz również, dlaczego Inwestowanie w nieruchomości w UK jest proste! Wystarczy tylko zacząć działać.

Zastanawiasz się, ile pieniędzy potrzebujesz? Jak zacząć? Przygotowałam dla ciebie schemat przedstawiający jak prosto zbudować płynność finansową z nieruchomości. Zapoznaj się z tabelą poniżej i objaśnieniami zawartymi w tekście. Dlaczego inwestowanie w nieruchomości w UK jest proste? Sprawdź sam 😉

Tabela ma na celu przedstawienie liczb w formie graficznej. Realne zyski na czysto są uzależnione od aktualnych stóp procentowych oraz produktów finansowych oferowanych przez banki. Pomimo wykorzystania realnych liczb, wyliczenia mają jedynie charakter pomocniczy i nie należy brać ich za pewnik.

Podstawowe założenia: nie ma pustostanów, fix na 2 lata, kupione na osobę prywatną, 2bed terraced, interest only!

Liczby nie kłamią

Liczby powyżej mówią same za siebie. Najtrudniej jest zacząć i kupić pierwszą nieruchomość, bo potrzebujesz najwięcej kapitału. Później jest już tylko łatwiej, bo kwoty, które musisz dozbierać, są zdecydowanie niższe i dodatkowo masz również zysk z zakupionych wcześniej domów. Zatem i odkładanie idzie znacznie sprawniej.

Przedstawione powyżej liczby to żywy przykład rynku, na którym pracuję i cen nieruchomości najczęściej kupowanych dla moich klientów. Żeby kupić pierwszą nieruchomość, potrzebujesz £38k, natomiast każda kolejna wymaga od Ciebie wkładu dodatkowych £8k. Dlaczego tak mało?

Załóżmy, że Twoją pierwszą nieruchomość kupisz za £70k. Po podliczeniu kosztów około zakupowych, w które również należy wliczyć prawnika i brokera (łącznie około £1300) musisz przygotować aż £38k. Założyłam, że remont każdej z zakupionych nieruchomości będzie wynosił £15k. Depozyt w wysokości 25% LTV. ( Loan to Value- pożyczonego kapitału), bo przyjmuję, że kupujesz na kredycie.

Muszę podać Ci konkretne założenia, inaczej ciężko byłoby przedstawić cały schemat i realne liczby. Dodam również, że moje obliczenia przedstawiają zakup powyższych 4 nieruchomości dla osoby prywatnej i spłatę interest only (tylko odsetek). To jest bardzo ważne, ponieważ zyski mogą się również zmieniać w zależności, czy kupujesz na spółkę, czy osobę prywatną. Dodatkowym faktorem jest również, fakt, posiadania domu rezydenckiego, wtedy też banki oferują korzystniejsze oprocentowania. Liczby nie kłamią, natomiast bez konkretnie określonych danych i założeń możesz otrzymać różne wyniki.

Magia Brytyjskiego Rynku Nieruchomości

Remont każdej z Twoich nieruchomości kosztuje £15k. Po dogłębnej analizie rynku zakładam, że nieruchomość nr 1, po wykonanym remoncie powinna zostać wyceniona w granicach £95k. Zatem po odliczeniu wszystkich kosztów około zakupowych, otrzymujesz na swoje konto £20250.

Dlaczego inwestowanie w UK jest takie proste? Magia Brytyjskiego rynku to właśnie remortgage, który pozwala na ponowne użycie kapitału zainwestowanego w daną nieruchomość, ponieważ bank zwraca Ci różnicę. Remortgage, czyli ponowne zakredytowanie nieruchomości na nowych warunkach. W wielkim uproszczeniu to trochę jakbyś sam sobie sprzedał nieruchomość po podniesieniu wartości. Pomimo że włożyłeś w inwestycję £38k, po remortgage’u otrzymasz z banku £20250 z powrotem. Więcej o remortgage przeczytasz tutaj.

W przypadku domu nr 2 wysokość wyceny po remoncie uwzględnia już średni wzrost wartości nieruchomości po dwóch latach. Dlatego każda kolejna wycena jest również coraz wyższa.

Chcę więcej!

Jasne, że to nie koniec. Bo jeśli planujesz zakup kolejnych nieruchomości ( tak jak w tabeli powyżej) jesteś w coraz to lepszej sytuacji! Masz już £20k w kieszeni z remortgage’u z pierwszego domu (czyli na depozyt już masz) i wystarczy już tylko dozbierać na remont.

W tabeli przedstawiam ceny nieruchomości z uwzględnieniem średniego wzrostu cen w mojej okolicy, czyli około 3 % rocznie. Dlatego jeśli dom pierwszy był do zakupu za £68k, dom drugi kupisz 2 lata póżniej za £72k. i każdy kolejny analogicznie.

Spójrz na ostatnią rubrykę, w której pokazuję, jak z każdą kolejną nieruchomością zostaje Ci coraz więcej pieniędzy w kieszeni. Jasne, że jest to oczywiste, ale przestawienie realnych liczb w tabeli daje sporo do myślenia. Tak jak najtrudniej było uzbierać pieniądze na pierwszą nieruchomość, tak na druga i trzecią i każdą kolejną będzie już coraz łatwiej. Zwróć uwagę, że przy zakupie każdego kolejnego domu potrzebujesz jedynie około 8 tyś funtów.

Czynsz

Musisz wiedzieć, że ceny nieruchomości i kwoty czynszu są ze sobą bezpośrednio związane. Niestety nie zawsze wraz ze wzrostem wartości nieruchomości możesz liczyć na wzrost również czynszu 1:1. W moich obliczeniach celowo założyłam nierówne kwoty £340, £355, £350, £360. Te liczby mogą być ruchome, dlatego w tabeli znajdziesz wyniki w podane przybliżeniu. Twoje 4 domy to nieruchomości na single let, czyli wynajem dla rodzin.

Podkreślę jeszcze raz, że zakup każdej z powyższych nieruchomości fixujesz na 2 lata i spłacasz jedynie odsetki od kredytu (interest only). Interest only daje Ci tę możliwość, że Twoja rata kredytowa jest maksymalnie niska, czyli Twoje koszta utrzymania nieruchomości są bardzo niskie. Dlatego nawet przy single let, gdzie zwroty wcale nie są najwyższe, ostatecznie bardzo szybko jesteś w stanie zbudować całkiem korzystny comiesięczny cash flow (przepływ pieniędzy).

Gdzie jest haczyk..

Tak, inwestowanie w nieruchomości w UK jest proste, ale nie jest łatwe. Każde potencjalnie trudne zagadnienie składa się z wielu prostych elementów. Żeby poznać świat nieruchomości na tyle, by swobodnie się w nim poruszać, potrzebujesz czasu. I tu jest haczyk. Warto zastanowić się, czy chcesz spędzać każdą wolną chwilę na remontowaniu swojej nieruchomości inwestycyjnej? Ile sobót i niedziel potrzebujesz? Z doświadczenia mogę powiedzieć, że pewnie więcej niż Ci się wydaje. Bo nie jesteś w stanie wszystkiego przewidzieć. Być może majsterkowanie sprawia Ci przyjemność, ale czy nie lepiej jest skończyć projekt szybciej i cieszyć się, że na siebie zarabia?

Szczególnie jeśli myślisz o zakupie kilku nieruchomości, prędzej czy później zabraknie Ci czasu. Pamiętaj, że nie musisz robić wszystkiego od początku do końca sam. Z pomocą może przyjść MyBuilder.com. Strona, na której możesz wyszukać lokalnych budowlańców, a po wykonanej pracy wystawić opinię jak się spisali. Oczywiście masz możliwość otrzymania wycen na konkretną pracę, którą potrzebujesz wykonać i wtedy według najlepszych zgłoszeń wybierasz, z kim chcesz współpracować. Jeśli nie masz sprawdzonej ekipy budowlanej, jest to z pewnością ciekawa alternatywa i oszczędność czasu.

Podsumowanie

Dlaczego inwestowanie w nieruchomości w UK jest proste? Tak to wszystko jest proste, ale nie jest łatwe! Ilość zmiennych i zależności jest naprawdę spora i wymaga wiedzy i doświadczenia. Współpraca ze sprawdzonymi fachowcami z pewnością ułatwi zadanie i po części zdeleguje dość mocno większość procesów. Najtrudniej jest wykonać pierwszy krok i uzbierać kwotę na pierwszą nieruchomość, bo jest ona najwyższa. Później jest już tylko łatwiej. Gdyby nie możliwość remortgage’u i spłaty tylko odsetek nie byłoby jednak tak kolorowo. Myślę, że liczby przedstawione w tabeli mówią same za siebie. Jeśli do zakupu kolejnej nieruchomości potrzebujesz jedynie £8k, które wygenerują Ci dodatkowy zysk w wysokości £400 miesięcznie, to dlaczego tego nie robić?  

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

i otrzymuj na swojego maila ciekawe informacje o wyszukiwaniu i inwestowaniu w nieruchomości w UK

Please wait...

Dzięki za zaufanie!